Аналіз

ўдзелу ў рэспубліканскім конкурсе «Юны натураліст» у рамках акцыі навучэнскай моладзі  «Жыву ў Беларусі і тым ганаруся»

 

Рэспубліканскі конкурс «Юны натураліст» праводзіўся з сакавіка па снежань 2018 года. Удзельнікамі конкурсу з'яўляліся творчыя калектывы навучэнцаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі, аб'яднанняў па інтарэсах устаноў дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі ў узроставай катэгорыі 12 - 16 гадоў.

Асноўнымі мэтамі і задачамі конкурсу з'яўляліся: развіццё і папулярызацыя дзейнасці аб'яднанняў па інтарэсах эколага-біялагічнага напрамку; выхаванне патрыятызму і пачуцця любові да Радзімы праз прывіццё павагі да прыроды роднага краю; прыцягненне вучнёўскай моладзі да пошукавай дзейнасці, якая скіравана на даследаванне жывёльнага і расліннага свету, а таксама экалагічных асаблівасцяў малой радзімы; развіццё творчых здольнасцяў навучэнцаў сродкамі праектнай і мастацкай дзейнасці; выяўленне і заахвочванне таленавітых дзяцей і падлеткаў, прадстаўленне дадатковых магчымасцей для іх самарэалізацыі.

 

Аналіз рэспубліканскага этапу конкурсу

 

Вобласть,

горад

Колькасць матэрыялаў (работ)

Колькасць узнагароджанных  МА РБ

Колькасць

Дыплом

I ступені МА РБ

Дыплом

II ступені МА РБ

Дыплом III ступені МА РБ

Брэсцкая

30

4

-

2

2

Віцебская

17

3

1

1

1

Гомельская

26

2

-

1

1

Гродзенская

17

2

1

1

-

Мінская

23

5

3

-

2

Магілёўская

18

1

-

1

-

г. Мінск

13

1

1

-

-

Усяго:

144

18

6

6

6

 

Конкурс праводзіўся па наступных намінацыях «Сад на новыя лад»; «Жывая памяць»; «Сімвалы майго краю». Усяго на рэспубліканскі этап конкурсу было даслана 144 працы.

Па выніках конкурсу былі вызначаны пераможцы ў кожнай намінацыі, якія былі ўзнагароджаны дыпломамі Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і падарункамі. Пераможцы рэспубліканскага і абласных этапаў конкурсу былі заахвочаны пуцёўкамі ў НДЦ « Зубронак».

17-18 снежня ў НДЦ «Зубронак» адбылася прэзентацыя і абарона лепшых работ 35 удзельнікамі конкурсу з усёй рэспублікі.

У намінацыі «Сад на новыя лад» удзельнікі прадставілі 38 навукова-даследчых праектаў па вырошчванні сельскагаспадарчых раслін у адкрытым грунце з выкарыстаннем інавацыйных ідэй.

Па аснове рашэння журы і згодна з умовамі намінацыі «Сад на новыя лад» былі прызнаныя пераможцамі

Дыплом I ступені

Гарошчык Анастасія, кіраўнік Рашчыкава В.А., ДУА «Куркаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа» Смалявіцкага раёна Мінскай вобласці

Дыплом I ступені

Нупрэйчык Аліна, Кулага Арцём, кіраўнік Рудко Л.С., ДУА «Заастравецкая сярэдняя школа Клецкага раёна» Мінскай вобласці

Дыплом II ступені

Пратасенка Юлія, Пашук Вольга, кіраўнік Барысава Л.В., ДУА «Сярэдняя школа №16 г.Мазыра» Гомельскай вобласці

Дыплом II ступені

Чэмармазовіч Анастасія, Рыбалтоўская Ульяна, кіраўнік Шпак Е.М., ДУДАДіМ «Эколага-біялагічны цэнтр г.Баранавічы» Брэсцкай вобласці

Дыплом III ступені

Ланкуць Віялета, кіраўнік Бацечка Л.С., ДУА «Гімназія г.Ляхавічы» Брэсцкай вобласці

Дыплом III ступені

Звярко Ксенія, Вікторыя Крывадубская, кіраўнік Суша В.А., ДУА «Івянецкая сярэдняя школа» Валожынскага раёна Мінскай вобласці

У намінацыі «Сімвалы майго краю» прадстаўлены 50 творчых работ мастацкага жанру - літаратурныя праекты, якія ўключаюць разважанне аб раслінах і жывёлах («топ-8» раслін і жывёл, не менш 8) дадзенай мясцовасці, якія маглі бы быць сімваламі мясцовага рэгіёна.

Па аснове рашэння журы і згодна з умовамі намінацыі «Сімвалы майго краю» былі прызнаныя пераможцамі

Дыплом I ступені

Талапіла Ганна, Уцькова Паліна, Кавалевіч Дар’я, кіраўнік Пятава Н.В., ДУДА «Вiцебскi абласны палац дзяцей i моладзi»

Дыплом I ступені

творчы калектыў навучэнцаў, кіраўнік Данільчанка Аксана Анатольеўна, ДУА «Слуцкі эколага-біялагічны цэнтр навучэнцаў» Мінскай вобласці

Дыплом II ступені

Бяляўскі Дзмітрый, кіраўнік Бяляўская Г.П., ДУА «Шчучынскі палац творчасці дзяцей і моладзі» Гродзенскай вобласці

Дыплом II ступені

Закоркін Яўген, кіраўнік Куцарская Алеся Уладзіміраўна, ДУДА «Чэрыкаўскі цэнтр дзіцячага і юнацкага турызму, краязнаўства і экскурсій» Магілеўскай вобласці

Дыплом III ступені

творчы калектыў навучэнцаў, кіраўнік Патапенка А.С., ДУА «Гімназія г.Чачэрска» Гомельскай вобласці

Дыплом III ступені

Новік Дар’я, Паварознікава Лізавета, ДУА «Сярэдняя школа №9 імя Героя Савецкага саюза Г.М. Халасцякова г.Баранавічы» Брэсцкай вобласці

У намінацыі «Жывая памяць» удзельнікі прадставілі 56 творчых работ ў выглядзе справаздач аб праведзеных даследаваннях дрэў – аб’ектаў прыроды, дэндралагічных комплексаў мясцовасці.

Па аснове рашэння журы і згодна з умовамі намінацыі «Жывая памяць» былі прызнаныя пераможцамі

Дыплом I ступені

Шумская Аляксандра, Шумскі Арцём. кіраўнік Лагунова Вольга Міхайлаўна, ДУА «Гімназія № 8 г.Мінска»

Дыплом I ступені

Валасевіч Аліна, Валасевіч Андрэй, кіраўнік Жылінская І.Н., ДУА «Сярэдняя школа №39 г.Гродна»

Дыплом II ступені

Міхайлава Яўгенія, кіраўнік Екіменка А.У., ДУА «Вышадская дзіцячы сад – сярэдняя школа» Вiцебскай вобласці

Дыплом II ступені

Капаніна Ксенія, кіраўнік Турчына Г.В., ДУА «Сярэдняя школа №20 г. Баранавічы» Брэсцкай вобласці

Дыплом III ступені

Крыўленя Мікіта, кіраўнік Берасневіч Л.І., ДУА «Сярэдняя школа №8 г.Слуцка» Мінскай вобласці

Дыплом III ступені

Фядзьковіч Кацярына, кіраўнік Дударонак М.С., ДУА «Празароцкая дзіцячы сад – сярэдняя школа Глыбоцкага раёна імя І.Ц. Буйніцкага» Вiцебскай вобласці.